Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. 3. 2020

Proč se stát členem ZO Heimstaden

Vážení a milí kolegové,


přečtení tohoto dopisu Vám nezabere ani 10 minut - prosíme, přečtěte si jej až do konce.
Možná, že Vám ani není známo, že jste zaměstnáni ve společnosti, ve které je činná odborová organizace. Nevíme, jestli Vám někdo tuto informaci předal, ale jisté je, že jako zaměstnanci, byť nejste odboráři, získáváte od zaměstnavatele výhody i díky skutečnosti, že v naší společnosti odborová organizace působí.
Jako kterýkoliv zaměstnanec máte řadu výhod, ať v peněžní či jiné formě, které plynou z kolektivní smlouvy.
Pokud si přečtete Kolektivní smlouvu a porovnáte ji se Zákoníkem práce, buďte si jisti, že v Zákoníku práce nenajdete výhody, které máte právě a jenom na základě kolektivní smlouvy ukotvené ve smlouvě - namátkově jako je
• Zvýšení platu
• 5 týdnů dovolené
• Příspěvek na stravování
• Příspěvek na penzijní pojištění nebo Flexi Pasy (benefit Sodexo), atd.
Z reálné praxe vyplývá, že tam, kde nepůsobí odbory, splní zaměstnavatel vůči zaměstnanci obvykle pouze to, co mu ukládá zákoník práce a nic více.
Situace je pro zaměstnance daleko příznivější, když u zaměstnavatele odbory působí, neboť tento je poté ze zákona povinen uzavřít i tzv. kolektivní smlouvu. Jednoduše řečeno - kolektivní smlouvu zaměstnavatel uzavírá pouze s odborovou organizací. Odborová organizace má pak tedy další možnost vyjednat lepší podmínky pro všechny zaměstnance, než jsou ty, které jsou zakotveny v Zákoníku práce. Výhody, které plynou z kolektivní smlouvy, sjednává právě a jenom odborová organizace.
Zkuste sami předstoupit před zaměstnavatele a požadovat navýšení platu či zvýšení příspěvku na benefit! Umíte si to představit? Vše je daleko jednodušší a účinnější, když se odbory toho ujmou i za Vás, kteří nejste členy. A z toho pramení naše přesvědčení, že pochopíte, proč odbory smysl mají!
Už víte, že odbory jsou pro nás zaměstnance důležité. Proč Vás vyzýváme ke vstupu do odborů?
Všechny výhody, ať v peněžní či jiné formě, plynou z kolektivní smlouvy. Tyto benefity nespadly z nebe, někdo se o ně musel postarat. A věřte nám, nebylo vůbec jednoduché a snadné tyto výhody zajistit.
Odbory potřebují mít určitou sílu, aby mohly říct – zastupujeme tolik a tolik odborářů. A čím více nás bude, tím bude náš hlas silnější a pozice pro vyjednávání nejenom kolektivní smlouvy lepší. A když odbory nebudou, tak kdo pro nás něco vyjedná?
Pokud jste dočetli až sem, jistě o všem přemýšlíte. Určitě Vám k tomu může pomoci i to, že odborářům poskytujeme bezplatnou právní pomoc nejenom při pracovních sporech, možná je i sociální výpomoc v tíživých životních situacích, půjčky za výhodných podmínek, cenově zvýhodněná rekreace ve vlastních bytech v Praze a vánoční poukázka ve výši 500 Kč za rok. A budeme se snažit o další výhody pro naše členy.
Pokud Vám tyto informace pomohly pochopit funkci a důležitost odborů, jsme za to rádi.
A já jako předseda odborů za sebe slibuji, že jsem v těchto otázkách připraven komukoliv přispět radou. Můžete se na mne kdykoliv obrátit.
A co musíte udělat pro členství u nás?
Postačí vyplnit přiloženou přihlášku a předat ji předsedovi příslušného dílenského výboru nebo ji zaslat vnitropodnikovou poštou na adresu:
Odborová organizace Heimstaden
Gregorova 3
Ostrava
Roman Faja
Předseda ZO Heimstaden

 

Nová přihláška Heimstaden_2023.doc